Haber

6 yıllık eğitimini 6 ayda tamamladı: Rus yapay zekalı GigaChat doktorluk sınavını başarıyla geçti

Rus RBK ajansının Sberbank basın ofisinin açıklamasına dayanan haberine göre GigaChat,bir tıp kurumunun ‘Genel Tıp’ Dünyada sınavı geçen ilk uygulamalardan biri oldu. Yapay zeka uygulaması, test sonucunda ‘iyi’ notu aldı.

Sınav sırasında GigaChat’ten cerrahi, terapi, doğum ve jinekoloji bölümlerindeki çeşitli sorunları çözmesi istendi. Yapay zekanın, görevleri yerine getirirken teşhis koyma, tedavi planları hazırlama ve ek araştırmalar atama konusunda oldukça yetenekli olduğu kanıtlandı.

Test aşamasını başarıyla geçen GigaChat, 100 sorudan 82’siDoğru cevap verdi (geçme puanı yüzde 70 olduğunda).

GigaChat’i geliştiren uzmanlar, tıp öğrencilerinin böyle bir sınava hazırlanmak için 6 yıllık bir eğitim alması gerektiğini, yapay zeka için ise bu sürecin yaklaşık 6 ay sürdüğünü, bu süre zarfında uygulamanın bilgi bağlantılı konulara tabi olduğunu söylüyor. 42 GB bilgiİncelediğini açıkladı.

Sberbank Sağlık Endüstrisi Merkezi Direktörü Sergey Zhdanov,“Bu model gelecekte doktor ve hasta için bir asistanın geliştirilmesinin temelini oluşturabilir, her kişiye yeni bakım koşulları ve sağlıkları hakkında bilgi sağlayabilir, hastanede çalışan bir doktorun günlük işlerinde önemli bir yardımcı olabilir. klinik.”Bir açıklama yaptı.

haber-sariz.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu